Niezwykłe muzeum w niezwykłym miejscu

W dniu 23 października 2014r. uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, nad którą honorowy patronat objęło MEN. Była ona prowadzona na żywo za pośrednictwem Internetu i nosiła tytuł „Opowieść o Żydach polskich”. W ten sposób otwierające swe podwoje Muzeum POLIN zachęcało do zwiedzania niezwykle ciekawej wystawy. Aby lekcja była zrozumiała dla uczniów, przygotowaliśmy się do niej , korzystając z materiałów zamieszczonych na stronie muzeum.

Kontynuacją niecodziennej lekcji była wycieczka do Warszawy. 19 listopada zwiedziliśmy POLIN.   Już sam budynek zrobił na nas olbrzymie wrażenie. To prawdziwa perła nowoczesnej architektury – prosta bryła pokryta szklanymi taflami, oczywiście o symbolicznym wymiarze. Podobne odczucia towarzyszyły nam podczas zwiedzania. Zetknęliśmy się z bogactwem kultury żydowskiej i różnorodnością losów polskich Żydów, które przerwała zagłada. Zanurzyliśmy się w historii „opowiadanej” przez zabytkowe przedmioty, dokumenty, interaktywne instalacje, rekonstrukcje      i makiety, projekcje video, dźwięki i teksty. Tę niezwykłą lekcję na pewno jeszcze powtórzymy,      bo jedna podróż w czasie to stanowczo za mało.